Wizyta górnika w 1b

Górnik w 1b

W dniu 5 grudnia odwiedził naszą klasę górnik – tato naszego kolegi z klasy –Maksymiliana. Pan Piotr przyszedł do nas w stroju galowym, o którym w pierwszej kolejności nam opowiedział. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o pracy górników, ich święcie oraz patronce – św. Barbarze. Mogliśmy zobaczył bryłę węgla, którą górnicy nazywają ,,czarnym złotem”. Poznaliśmy kolory czapek, które noszą poszczególni górnicy oraz dowiedzieliśmy się, że czapka górnicza nazywa się „czako”. Ciekawostką okazała się również ilość guzików znajdujących się na mundurze górniczym. Ich liczba to 29, a związana jest z ilością lat przeżytych przez św. Barbarę. Pan Piotr jest górnikiem wydobywającym gaz ziemny, dlatego opowiedział nam również o tym, skąd wzięły się w ziemi ropa i gaz oraz jak się je wydobywa. Zobaczyliśmy ropę przed jej destylacją. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce historię wykorzystania ropy zapoczątkował Ignacy Łukasiewicz, który wynalazł lampę naftową. Pod koniec zajęć wszyscy dostaliśmy swoje czako, w którym wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi za ciekawą i pouczającą lekcję, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy również za wszystkie przekazane upominki:)

górnik

tak było...

gornik3
gornik5
gornik7